Przed każdym rejsem zastanawiamy się co spakować do walizki, aby nie być zaskoczonym podczas wyprawy i nie być zmuszonym do ponoszenia dodatkowych kosztów. Pakowanie się na rejs luksusowym statkiem jest trudniejsze, choć nie musi oznaczać od razu konieczności drogich zakupów, co samo w sobie może być przyjemnością. Nie chodzi koniecznie o eksponowanie drogich, designerskich metek, ale bardziej o wysmakowany gust w ramach obowiązujących u danego armatora zasad.

Obecnie większość luksusowych linii ma dość swobodny styl, za wyjątkiem kilku galowych wieczorów, na które zakłada się muchę i wieczorową suknię. Jeansy, t-shirty, szorty i tenisówki są z pewnością wyłączone z obowiązującego wieczorowego kanonu u większości armatorów, choć w ciągu dnia są dopuszczalne, pod warunkiem, że nie są rażąco jaskrawe, porwane, pogniecione czy brudne. Warto też dopilnować aby były dobrej jakości.

Oto kilka zebranych porad dotyczących dress-code u luksusowych armatorów.

Crystal Cruises

Pasażerowie statków Crystal lubią ubrać się szykownie, choć obowiązuje zasada Crystal Casual – sportowe marynarki i koszule dla panów, dla pań eleganckie bluzki i spodnie z materiału bądź czarna sukienka. Na rejsie dookoła świata w galowy wieczór wymagany jest krawat bądź mucha, a dla pań suknia. Generalnie ciemny garnitur oraz i sukienka koktajlowa wystarczają na normalnej kolacji.

Regent Seven Seas Cruises

Na rejsach do 16 dni zalecana jest elegancja w biurowym stylu. Koszule z kołnierzem lub kaszmirowe/wełniane swetry oraz bawełniane spodnie dla panów. Marynarki są dość popularne na co dzień i większość mężczyzn je nosi. Kobiety ubierają szykowne sukienki lub „małą czarną”, kostiumy lub jedwabne bluzki i spodnie.

Seabourn

Armator wymaga galowego stroju tylko raz podczas rejsów do 13 dni i tylko podczas kolacji w głównej restauracji (część gości wybiera alternatywną formę kolacji, gdzie można ubrać się swobodniej, choć elegancko). Panowie powinni spakować na rejs ciemny garnitur, koszule i krawat, panie natomiast sukienkę koktajlową. Większość kolacji jest w formie sportowej elegancji, mężczyźni w koszulach i materiałowych spodniach, kobiety bluzki do spodni, spódnic lub letnie sukienki.

SeaDream Yacht Club

Ten armator daje dość dużo swobody swoim gościom. Przez cały czas obowiązuje styl casual. W ciągu dnia stroje kąpielowe, szorty, lekkie bluzki, wieczorem długie spodnie, koszule, bluzki polo.

Silversea Cruises

Ten armator ma 3 rodzaje wieczorowych strojów – casual,  elegancki i galowy, choć czasem trudno wyczuć różnicę pomiędzy tymi ostatnimi. Większość panów ubiera koszulki polo i spodnie z materiału w zwykłe wieczory. W eleganckim stroju nie może zabraknąć koszuli z krawatem (choć niekoniecznie), marynarki i spodni od garnituru. W wieczory galowe można ubrać ciemny garnitur i krawat bądź muchę. Kobiety ubierają bluzki i spodnie, bądź sukienki w zwykłe wieczory, spódnice lub kostiumy w eleganckie wieczory oraz suknie oraz spódnice do szykownych bluzek z większą ilością biżuterii w galowe wieczory.

Silversea Cruises